ksiegi-gosci.info

Polowanie na perełki – uwielbiamy kupowanie w szmateksach

Polowanie na perełki – uwielbiamy kupowanie w szmateksach

Polowanie na perełki – uwielbiamy kupowanie w szmateksach

Pomimo określenia nadawane sklepom z niedrogimi ciuchami przechodzonymi bywają średnio przekonujące, powszechność tego rodzaju punktów nie spada. Nie tylko w gronie osób z niewielkimi dochodami, ale także celebrytek, które coraz częściej przyznają się do kupowania kreacji w lumpeksach.

25 lat temu gremialnie powstające placówki z nienową odzieżą przywożoną z Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii, stały się oznaką przemian zachodzących w naszym kraju. Uzmysłowiliśmy sobie, że za niewielkie pieniądze jesteśmy w stanie nabyć oryginalne stroje „pachnące zachodem”. Jednak mimo upływu lat, pokazania się centrów handlowych z salonami i butikami najmodniejszych marek, popularność ciucholandów nie zmalała. Dzisiaj w Polsce powstały tysiące tego typu punkty i co roku tworzy się wiele nowych.

sklep z ciuchami

Autor: Paris on Ponce & Le Maison Rouge
Źródło: http://www.flickr.com

Niewątpliwie ciucholandy przestały być żenującymi miejscami „wyłącznie dla ubogich”. W ostatnich latach tego rodzaju placówki handlowe przeszły ogromną transformację i zrobiły się kopalnią wyjątkowych ubrań, czasem nawet odzieży znanych światowych projektantów. Second handy nie są już umiejscawiane w niszczejących budach czy zaniedbanych podwórkach. Takie sklepy pojawiają się coraz częściej przy najruchliwszych ulicach czy w domach towarowych. Z trudem można w nich znaleźć kultowe wielkie kosze wypełnione masą ciuchów. Obecnie są one ometkowane, odkażone, wyprasowane i kolorystycznie poukładane na stojakach.

Odzież używana z ciucholandu to stroje z charakterem, ciuchy znane z centrów handlowych, gazet o modzie i stron internetowych z wyjątkową różnicą: są dużo tańsze. Tradycyjne kupowanie wymaga cierpliwości, skład z odzieżą używaną daje możliwość skutecznego polowania na ciuchy wyjątkowe i nietuzinkowe. Można kupić ubrania jakich nie ma nikt inny. Zasadniczym kryterium kupowania w szmateksach jest niewygórowana wartość oferowanych tam używanych ubrań. Z pewnością na częstotliwość zakupów w takich punktach ma wpływ nasza zasobność portfela. Wiele pań nie wyobraża sobie jednak życia bez co najmniej jednej w tygodniu obecności w lumpeksie.

Powiązane artykuły – Hurtownia Pati