ksiegi-gosci.info

Grupy zakupowe sposobem na oszczędność?

Grupy zakupowe sposobem na oszczędność?

Grupy zakupowe sposobem na oszczędność?

Grupy zakupowe zrzeszają w swoich strukturach osoby, które dokonują pewnych zakupów za pośrednictwem jednego przedsiębiorstwa. Najważniejszym celem działań tego typu jest m.in. osiągnięcie lepszej pozycji w negocjacjach z dostawcami czy uzyskania dogodniejszych warunków handlowych. Należąc do struktur sprawnie działającej grupy zakupowej można liczyć np. na zyskanie o wiele lepszych warunków cenowych, czy okazję do zakupu większych ilości produktów, ponieważ łączne zakupy są o wiele bardziej korzystne tak dla nabywających, jak i sprzedających. Niejednokrotnie pojedyncze niewielkie czy średnie przedsiębiorstwa nie posiadają odpowiedniej siły przebicia, by móc stać się bardziej konkurencyjne w konfrontacji z dużymi korporacjami. Złączenie sił daje więc o wiele więcej możliwości.

zakupy grupowe

Autor: kennejima
Źródło: http://www.flickr.com
Tworzenie grup zakupowych jest bardzo blisko związane z czerpaniem korzyści ekonomicznych. Niejednokrotnie grupy zawodowe funkcjonują na rynku energii elektrycznej czy gazu ziemnego, a także usług kurierskich, telekomunikacyjnych itd. Możliwości jest wiele. Przedsiębiorcy zazwyczaj grupują się w przypadkach, gdy takie działanie będzie dla nich zwyczajnie atrakcyjniejsze finansowo – artykuł o grupach zakupowych.

Jak w każdym innym przypadku niezwykle ważną rolę ma cena, jaka jest podstawą gry rynkowej. Nie możemy zapominać jednak również o kwestii konkurencji. W sytuacji większej konkurencji na rynku, firmy sympatyzujące ze sobą powinny łączyć się w grupy, wykluczając swoich przeciwników. Oczywiście takie dość drastyczne podejście obejmuje w głównej mierze sektory związane z usługami lub materiałami, które są istotne na rynku (dowiedz się więcej o firmie).

zakupy

Źródło: http://pixabay.com/

Niejednokrotnie przystąpienie do grupy zakupowej jest zupełnie odrębną decyzją każdego przedsiębiorstwa albo też jednostki publicznej. Podejmuje się ją przede wszystkim ze względów ekonomicznym, mając na uwadze oszczędności, jakie możemy poczynić dzięki działaniom w grupie. W ten sposób można bowiem pozyskać tańsze materiały, usługi albo też oszczędzić znacznie na kosztach operacyjnych. Czasem jednak przystąpienie do grupy zawodowej jest spowodowane decyzją podmiotu nadrzędnego, jaki posiada pakiet kontrolny w spółkach podległych. Bardzo często jednak również jest to związane z kwestiami ekonomicznymi czy prostszym dostępem do informacji, produktów itd.