ksiegi-gosci.info

Czym jest ochrona danych osobowych? Jak powinno się je ochraniać i dlaczego to tak istotne?

Czym jest ochrona danych osobowych? Jak powinno się je ochraniać i dlaczego to tak istotne?

Czym jest ochrona danych osobowych? Jak powinno się je ochraniać i dlaczego to tak istotne?

Żyjemy w czasach, jak przetwarzanie danych jest niezwykle popularne. Przez to nasze dane wrażliwe są dostępne dla wielu firm, jakie co pewien czas zapewniają nam swoje usługi. Jeżeli chcemy chronić nasze dane trzeba pamiętać o kilku sprawach, a już na pewno powinny o tym wiedzieć firmy, które operują tego rodzaju wiedzą i stosują ją w różnym celu.

dokument

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com
Całe szczęście istnieje ustawa o ochronie danych osobowych, jaka ochrania osoby fizyczne, jakich dane osobowe mogą być przetworzone przez różnorakie podmioty, instytucje lub organizacje. Ustawa idealnie określa zasady postępowania z danymi, jakie ma w posiadaniu konkretna organizacja. Pokazuje warunki jak powinno wyglądać przetwarzanie danych osobowych, czyli co musi wykonać organizacja, byśmy mogli powiedzieć, iż zgodnie z prawem przetwarza dane – więcej na www.dcn.plwięcej na .
Ustawa została stworzona, aby zapobiec praktykom nadużywania danych rożnych osób, szczególnie wbrew ich woli. Powstała również aby zmuszać firmy, jakie dane mają w swoim posiadaniu, ażeby zadbały o ich bezpieczeństwo. W ustawie znajdują się też następne istotne informacje, między innymi nazwane są kompetencje komórki do spraw ochrony danych osobowych. Organizacją za to odpowiedzialną jest GIODO. Taka organizacja odpowiada za wiele ważnych kwestii w tej dziedzinie, jak standaryzacja danych lub zdefiniowanie najbardziej jakościowych praktyk ochrony danych – http://www.dcn.pl. Dla każdej firmy najbardziej istotne musi być to, iż jak ma się dane osobowe różnorodnych osób, to muszą być maksymalnie chronione. Oznacza to, iż nie może dochodzić do sytuacji, iż trafią one w posiadanie innych osób lub podmiotów. Ustawa nakłada bardzo dużo obowiązków.

Np. obowiązek rejestracyjny, który co prawda nie zawsze odnosi się do organizacji, jak nie ma ona danych, które wymagają zgłoszenia, ale na pewno każda z firm posiada jakieś swoje (jak chociażby swoich pracowników). Ich tak naprawdę nigdzie nie trzeba zgłaszać, ale trzeba im zapewnić ochronę. Dobrze również pomyśleć, czy wszystkie informacje tego rodzaju, które mamy i zbieramy będą nam naprawdę obowiązkowe.