ksiegi-gosci.info

Czym są zabiegi związane z zastosowaniem komórek macierzystych? Kiedy warto je wybrać?

Czym są zabiegi związane z zastosowaniem komórek macierzystych? Kiedy warto je wybrać?

Czym są zabiegi związane z zastosowaniem komórek macierzystych? Kiedy warto je wybrać?

Rozwój medycyny jest już faktem. Ostatnimi czasy zauważyć można, większe szanse dla różnych pacjentów, którzy jeszcze jakiś czas temu nie mogli liczyć na powrót do zdrowia. Jak mawiają specjaliści i znani lekarze, przyszłe wcielenie medycyny to zdecydowanie medycyna regeneracyjna, czyli komórki macierzyste.

komórki macierzyste

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

Komórki macierzyste są najczęściej wykorzystywane w medycynie sportowej oraz ortopedii. Bardzo zmniejszają uczucie bólu oraz przywracają funkcje stawów, mięśni i ścięgien. Dość często najnowsze terapie, jak biologiczna lub przeciwzapalna są używane miast klasycznych sposobów leczenie, jak endoproteza kolana . Co to są tak właściwie komórki macierzyste? Ciało każdego człowieka zrobione jest z niezliczonej liczby różnego rodzaju komórek, jakie są odpowiedzialne za spełnianie przeróżnych czynności. Dajmy na to, komórki nefronów mogą czyścić krew i produkować mocz. Komórki mięśnia sercowego są odpowiedzialne za jego skurcze.Reasumując, prąd płynący przez neurony powoduje, że jest w stanie żyć oraz funkcjonować, myśleć, odczuwać. Każda bowiem komórka bierze własny początek z embrionalnych komórek macierzystych, tego rodzaju komórki posiadają w związku z tym wielkie możliwości. Mogą się przede wszystkim mnożyć w sposób nieograniczony. Gdy jesteśmy w podeszłym wieku lub nasz organizm podupada na zdrowiu z powodu przeróżnych czynników (uraz, zawał, stan zapalny), komórki powoli umierają. Wtedy do akcji wchodzą komórki macierzyste , aby zregenerować te niezdolne do pracy. Jednak, komórki macierzyste z biegiem lat zatracają zdolność do odbudowywania.

endoproteza biodra

Z tego powodu tak istotna jest terapia, w jakiej używa się koncentrację komórek macierzystych, by tak zagęszczony materiał podać bardzo dokładnie oraz we właściwe miejsce. To – jak wynika z praktyki – może przynieść lepsze rezultaty niż raczej standardowe oraz bardziej znane sposoby, jak endoproteza biodra . Trzeba mieć nadzieję, iż takie zabiegi staną coraz bardziej powszechne i dostępne dla każdego z nas, ponieważ jak już dzisiaj można zauważyć, przynoszą one niesamowicie dużo pozytywnych rezultatów. Być może i tutaj zmiany przyjdą w zawrotnym tempie i przekonamy się o dobrodziejstwach tej metody szybciej aniżeli myślimy.