ksiegi-gosci.info

Dach – reperować czy wymienić?

Dach – reperować czy wymienić?

Dach – reperować czy wymienić?

Regularna kontrola dachu jest jednym z głównych obowiązków właściciela domu. W przypadku jakichkolwiek kłopotów trzeba podjąć decyzję, naprawa czy całkowita wymiana. Dach jest miejscem najbardziej narażonym na takie niebezpieczeństwa jak obfite opady atmosferyczne, wichura czy mikroorganizmy. Jak każda inna rzecz i dach wieczny nie jest. Warto jest zatem o tym pamiętać. Kiedy z dachem dzieje się cokolwiek niepokojącego, dobrze jest zatrudnić dekarza, który określi, czy nieodzowna będzie reperacja czy też całkowita wymiana dachu.

Ocieplenie domu

Autor: University of Salford Press Office
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy mieć na względzie, iż wszelkie prace na dachu należy zameldować właściwym urzędom zgodnie z regulacjami budowlanymi. (ocieplenie poddasza pianką) Bez zgody właściwego urzędu możliwe jest wyłącznie naprawianie na nawierzchni dachu niewielkich nieszczelności. Zgłoszenie trzeba złożyć co przynajmniej 30 dni przed zamierzanym terminem przeprowadzenia robót na blankiecie pobranym z urzędu ewentualnie jego strony www. Należy w nim określić typ, zakres a także metodę realizowania robót i czas ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – .

Zezwolenie na budowę będzie niezbędne, gdy przy okazji remontu dachu zechcemy odmienić jego konstrukcję, powiększyć dom, zaadaptować strych , dobudować dodatkowe wnętrza albo wstawić okna dachowe. Prace te wykraczają poza obszar renowacji domu oraz stanowią przebudowę. Gdy dach często przecieka, zaś z powodu wilgotności tworzy się groźny dla zdrowia grzyb albo jeżeli dach jest uszkadzany poprzez szkodniki, trzeba pomyśleć o jego wymianie. Gdy posiadamy dach pokryty dachówką, wymiany wymagają wyłącznie zepsute fragmenty, nie będzie tu konieczności wymiany wszystkich.

Jeśli jednak potrzebna jest naprawa więźby bądź odgrzybianie nieodzowne może być zdjęcie całego pokrycia.

Jeżeli sądzisz, że niniejszy temat jest warty przeczytania, to bez wahania kliknij ten link i przeczytaj udostępniony (http://www.eogniwa.pl/pl/c/Zawiesia-wezowe/30) materiał – on również Cię zainteresuje.

W bardzo starych budynkach, w których dach osłonięty jest papą, warto zastanowić się nad zerwaniem starej papy i ułożeniu nowej niż naprawiać jej fragmenty. Możliwym jest również ułożenie nowej na starą – unikniesz wówczas uciążliwego zdzierania.

Trudniejsza sprawa występuje jeżeli dach jest kryty blachodachówką albo gontem bitumicznym, ponieważ w każdym z tych wypadków niezbędna będzie wymiana całego pokrycia. Przy tej sposobności warto zrealizować ocieplenie dachu pianką – .