ksiegi-gosci.info

Ksero

Ksero

Ksero

Wprowadzenie druku przez Gutenberga niewątpliwie było jednym z ważniejszych osiągnięć cywilizacyjnych minionego tysiąclecia. Niełatwo jest dziś sobie wyobrazić, iż wcześniej, ręczne przepisywanie Biblii trwało około czterech lat. Dzieło Gutenberga pozwalał powielać tysiące stron dziennie, a dostępność książek przyspieszyła obieg informacji tym samym upraszczając drogę do zdobycia wykształcenia. Dziś, ponad 500 lat później podobne sukcesy możemy przypisać kserokopiarce, która to poniekąd nawiązuje do odkrycia Gutenberga.

kolejka uczników do kserokopiarki

Autor: Matthew Cua
Źródło: http://www.flickr.com
Kserokopiarka czy drukarka znacząco udoskonaliły pracę większości branż. Dziś możliwe jest przygotowanie projektu w Sydney, w nocy czasu polskiego, przesłanie faksem lub (strona tutaj) internetem do Wrocławia, gdzie rano czasu miejscowego propozycję – po ówczesnym wydrukowaniu można przedstawić klientowi. Każdy pracownik posiada przed sobą ksero oferty, którą może spokojnie przeanalizować.

Kserowanie ułatwiło życie także uczniom i studentom. W końcu nie muszą już, jeśli czas im na to nie pozwala przepisywać materiałów kolegi lub treści wykładu, który opuścili. Wystarczy, że udadzą się do jednego z wielu punktów ksero wielkoformatowe Wrocław, jakich na terenie uczelni czy w szkole lub w jej sąsiedztwie jest wiele.

Czasami daje się słyszeć opinie, że kserowanie książek jest przestępstwem. Okazuje się, że nie jest to prawdą gdyż można kserować książkę, ale tylko do własnego użytku. Na każdą ryzę papieru, każdą kserokopiarkę i inne urządzenie mogące służyć zwielokrotnianiu, nałożona jest specjalna opłata tzw. opłata reprograficzna, która trafia do odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania. Jej obowiązkiem jest dostarczenie owych funduszy podmiotom uprawnionym. Jednym słowem – na każdą kartkę, którą drukujemy nałożony jest specjalny podatek, który ma służyć wyrównaniu potencjalnych strat. Mamy więc prawo zeskanować całą publikację, nawet w bibliotece. Prawo autorskie nie stawia żadnych ograniczeń, pozwala na to w ramach tzw. dozwolonego użytku. Wokół kserowania narosło wiele mitów i w końcu nadszedł czas by je obalić – .