ksiegi-gosci.info

Nasi harcerze posiadają liczne odznaczenia odróżniające ich od innych grup

Nasi harcerze posiadają liczne odznaczenia odróżniające ich od innych grup

Nasi harcerze posiadają liczne odznaczenia odróżniające ich od innych grup

Harcerze są jedną z najbardziej charakterystycznych organizacji młodzieżowych w Polsce. W Polsce działają dwie największe organizacje harcerskie, do których należy większość dzieci i młodzieży. Większość członków po określonym czasie rezygnuje z uczestnictwa w tej grupie.

Niektórzy jednak zostają, pełniąc później rolę instruktorów i przewodników dla nowych harcerzy. Część z nich jest w harcerstwie przez całe życie, po drodze zbierając różnego rodzaju odznaczenia i coraz wyższe stopnie w hierarchii. Działalność członków harcerstwa miała szczególne znaczenie w czasie działań wojennych, gdy stanowili oni realne wsparcie dla walczących żołnierzy. Obecnie do ich celów należy kształtowanie w młodych ludziach dobrych wartości jak na przykład braterstwo i patriotyzm. Członkowie harcerstwa są rozpoznawalni ze względu na specyficzny mundur harcerski. Jego krój, odcień i dodawane do niego elementy są uzależnione od rodzaju organizacji, a niekiedy także od drużyny.

Zasadnicze elementy umundurowania

Mundur i ekwipunek

Mundur dla harcerzy (mundur i ekwipunek) złożony jest z dwóch głównych elementów – bluzy mundurowej i spodni albo spódnicy. Kolor bluzy dla dziewcząt najczęściej różni się od tych chłopięcych. Przewidywane są rozmaite nakrycia głowy, do których należy beret z lilijką, różne kapelusze i czapka (sprawdź czapkę Mikołaja dla dziecka) typu furażerka. Do munduru dodaje się różnego rodzaju emblematy. Podstawowym z nich jest krzyż harcerski. Występowanie tego rodzaju dodatków najczęściej zależy od stopnia, na jakim dany harcerz się znajduje. Z tej przyczyny na przykład sznury funkcyjne mają różne kolory. Specyficznym elementem ubioru harcerskiego są również getry do kolan i solidne buty do poruszania się w zróżnicowanych warunkach.

Sklep z artykułami dla harcerzy

Właściwie w każdej miejscowości można znaleźć składnicę harcerską, gdzie do nabycia są wszystkie wspomniane wcześniej elementy. Sklep taki powinien posiadać właściwe uprawnienia, a zatrudnieni wiedzę na temat obecnego munduru w różnych organizacjach. W takim miejscu można więc kupić różnorodne naszywki na mundur harcerski, czapki i tym podobne elementy. Tego rodzaju punkty niejednokrotnie umiejscowione są w pobliżu siedzib organizacji harcerskich. Ostatnio popularne jest również kupowanie tego rodzaju elementów przez Internet.