ksiegi-gosci.info

Ogromna liczba firm, które istnieją na współczesnym rynku stanowi dla siebie wzajemną konkurencją

Ogromna liczba firm, które istnieją na współczesnym rynku stanowi dla siebie wzajemną konkurencją

Ogromna liczba firm, które istnieją na współczesnym rynku stanowi dla siebie wzajemną konkurencją

Klienci naprawdę często mylą poszczególne towary, a firmy jakie pragną dotrzeć do nich ze swoją ofertą powinny postarać się jakoś wyróżnić. Jedną z metod jest znak towarowy. Co może nim być? Rysunek, kompilacja określonych barw, a nawet melodia. Przeznaczeniem znaku towarowego jest wyróżnienie artykułu lub usługi. Ogromne znaczenie ma rejestracja znaku towarowego, gdyż jest on w takim przypadku prawnie chroniony i nie może zostać zastosowany przez inną firmę. Na stałe zostaje przypisany do towaru, dla jakiego został zaprojektowany.

znak towarowy

Autor: Saint-Gobain Abrasives AB Sweden
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, trzeba pamiętać, że kwestia własności |znaku towarowego w znacznym stopniu zależy od tego, jaki ma on charakter. Przykładowo, firma Apple, jako swój znak wybrała jabłko, produkt występujący powszechnie, określający pewną gamę artykułów. Ochrona nie jest pełna też w przypadku takich znaków towarowych, jakie są zbieżne z nazwami geograficznymi. Poleca się w związku z tym zaprojektować taki znak praktycznie od podstaw. W takim przypadku jego ochrona będzie prezentowała stosowny poziom. Tym samym roli znaku towarowego w Polsce nie będzie mogła pełnić na przykład flaga kraju lub herby określonych województw. Nie mogą to być także symbole religijne bądź takie, których charakter mógłby kogokolwiek urazić. Jakoznak towarowy nie zostanie uznane także powszechnie w społeczności używane imię i nazwisko. Warto mieć to na względzie, kiedy będzie się ustalało swój znak towarowy (-> poznaj informacje).

W jakim miejscu dokonuje się rejestracji znaku towarowego? W Urzędzie Patentowym. Zarejestrować go może zarówno przyszły właściciel, jak także jego pełnomocnik. Bez zarejestrowania znaku nie jest on prawnie – patrz szczegóły – chroniony, wobec tego bez konsekwencji będą mogły go wykorzystywać inne osoby. W czasach, w jakich ilość firm cały czas rośnie, a konkurencja w każdej branży życia gospodarczego jest naprawdę dosyć duża, warto zatroszczyć się o jak najwcześniejszą rejestrację opracowanego znaku. Oczywiście konieczne jest stosowne zaprojektowanie znaku towarowego, jaki nie będzie naruszał praw innej firmy, ale będzie rzeczywiście rozpoznawalny. Taki znak może zadecydować o przyszłości firmy, wobec tego nie można go lekceważyć.