ksiegi-gosci.info

Z jakich powodów warto wymieniać opony?

Z jakich powodów warto wymieniać opony?

Z jakich powodów warto wymieniać opony?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto wymieniać opony samochodowe. Bardzo dużo argumentów przemawia za tym, aby nie wahać się i używać ogumienia odpowiedniego do pory roku. Dlaczego należy przygotować swój pojazd na zmieniające się warunki pogodowe?
Przede wszystkim letnie i zimowe opony wykonane są z odmiennych materiałów, a ich bieżniki znacznie różnią się wyglądem. Opona zimowa posiada bardzo dużo nacięć i przecięć (tzw. lamelek), co ułatwia zapewnienie najwyższych osiągów.

części samochodowe

Źródło: www.interopony.pl
Poza tym takie wykonanie sprawia, że guma użyta do produkcji jest bardziej elastyczna, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich – tym samym mocniej trzyma się szosy. Lamelki w bieżnikach sprawiają również, że opony zimowe wbijają się w śnieg i lód, a tym samym bardzo dobrze oczyszczają się ze śniegu. Kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe? W wielu opracowaniach można znaleźć zdanie, że temperatura graniczna to 7°C. Kiedy jest zimniej opona zimowa nie zrobi się twarda, ponieważ posiada większą ilość krzemionki. Dzięki temu jej przyczepność do drogi będzie najlepsza. Opona jest również specjalnie dostosowana do sprawniejszego usuwania wody. Zobacz propozycję: (Tu) Pozwala również na skrócenie drogi hamowania. Opony zimowe poradzą sobie bardzo dobrze na śliskiej szosie, ponieważ letnie nie trzymają się tak dobrze podłoża. Powinno się jednak wiedzieć, że zimowe opony trzeba dotrzeć, ponieważ podczas produkowania jest na nie nakładany specjalny smar, który ułatwia ten proces, jednak wpływa źle na gumę, dlatego też aby opony miały pełne osiągi należy przejechać minimum 300 kilometrów. W opisywanym rodzaju opon bardzo ważna jest również grubość bieżnika.

przygotuj samochód do zimy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Im bardziej jest on zdarty, tym gorzej radzi sobie na drodze. Tym samym używane opony nigdy nie są najlepszym rozwiązaniem. Starty bieżnik niedokładnie odprowadza wodę i nie ma dobrej przyczepności do podłoża. Zimowe opony mają wiele zalet, dlaczego więc nie korzystać z nich przez cały rok? Kiedy temperatura zwiększa się ich możliwości zmniejszają się. Hamowanie jest gorsze, a jego droga jest wydłużona. To letnia opona zawsze dobrze sprawdzi się na mokrym asfalcie. Zimowa opona w lecie zużywa się szybciej i traci swoje pozytywne właściwości.
Na rynku dostępne są również opony całoroczne, jednak nie są one perfekcyjnym rozwiązaniem dla kierowców. Nie zapewniają najwyższych osiągów, poza tym nie posiadają tak pozytywnych właściwości, jak opona zimowa w trakcie zimowych miesięcy oraz opona letnia podczas ciepłych miesięcy. Opony całoroczne gorzej poradzą sobie z hamowaniem na wilgotnej czy śliskiej nawierzchni. Idealnie dobranym rozwiązaniem staje się więc wymiana. Należy przy niej pamiętać, aby w jej trakcie nie pominąć żadnej z opon. Tylko pełne przebranie zapewni maksimum osiągów. Dzięki współpracy: http://www.hurtopony.pl/