ksiegi-gosci.info

Znaczenie szkoleń w podwyższaniu jakości w przedsiębiorstwie

Znaczenie szkoleń w podwyższaniu jakości w przedsiębiorstwie

Znaczenie szkoleń w podwyższaniu jakości w przedsiębiorstwie

Współcześnie prowadzenie przedsiębiorstwa to jedno z najtrudniejszych funkcji jakie można na siebie wziąć. Ażeby sprostać sprawie musimy posiadać szczególne cechy charakteru. Pewną z w najwyższym stopniu pożądanych jest zdolność reagowania na modyfikującą się rzeczywistość a także dostosowanie się do przemian. Jednakże ażeby reagować na zmiany potrzebna jest wiedza jak najbardziej aktualna. Rzecz jasna nikt nie jest w stanie osobiście znać się na wszystkim.

audyt

Autor: Wales Audit Office / Swyddfa Archwilio Cymru
Źródło: http://www.flickr.com
Skutkiem tego powstały różnego typu jednostki szkoleniowe, które dostarczają nam potrzebnej oraz zawsze aktualnej wiedzy. Mogą one dotyczyć wielu dziedzin, zaczynając od tematów związanych z podstawową działalnością firmy. Wiadomo iż okresowo pracownikom dobrze by było z jednej strony przypominać już znane wiadomości, natomiast z drugiej strony już posiadaną wiedzę poszerzyć o nowe dane. Pewne ze szkoleń są obligatoryjne, jak dla przykładu instruktaże z przepisów BHP – pracownicy powinni przechodzić je okresowo co 5 lat (dla pracobiorców administracyjnych) z kolei co dwanaście miesięcy na stanowiskach o dużym zagrożeniu.

Sprawa gmatwa się jeszcze bardziej kiedy konieczne jest wprowadzenie norm jakościowych. Przed wejściem zmian niezbędne jest nie tylko przeprowadzenie należytego szkolenia dla kadry kierowniczej, potrzebne jest przeprowadzenie badania sytuacji procedur jakościowych stosowanych w przedsiębiorstwie. Audytor (sprawdź na stronie) ISO ma za zadanie

ISO

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

zbadać sytuację w jednostce za pomocą ankiety składającej się z kilku bądź paręnastu pytań. Odpowiedzieć na nie muszą pracownicy firmy –

Aby jednakże ankieta przyniosła przydatne wiadomości konieczne będzie stworzenie przychylnej atmosfery, tak żeby pracobiorcy nie obawiali się ujawnić czasami trudnej prawdy na temat stosowanych zasad. Przykładowa sytuacja w jakiej naszą firmę odwiedzi audytor ISO (dodatkowe źródło) to chwila wdrażania normy GHP, zatem europejskich zaordynowań dotyczących higieny w trakcie procesu produkcyjnego, szczególnie ważne jest to w przypadku produkowania żywności. Wprowadzenie zaordynowań GHP jest wstępem do wprowadzenia dużo bardziej złożonej procedury zachowania jakości tyczącej się znacznie szerszych zagadnień aniżeli tylko higiena – idź na stronę.